• Welcome to TUKE FÓRUM - Fórum pre študentov Technickej Univerzity v Košiciach.
 

Windows vs. Linux

Started by !Cica!, 14.05.2009, 05:37:46

« predchdzajce - alie »

Agamemnon

ale to je bez podpisu, navyse v cudzom jazyku... :)
gpl je aj tak blud :D
All code is crap.

42

!Cica!

to nevadi, jazyk v tom nezohrava ziadnu ulohu (tak ako s telefonmi napr. .....kupis si NOKIU v UK ale doma preteba platia take iste zarucne podmienky ako tam)....ono to az prilis dokonale spravene a osetrene, cele obchodne pravo.....pochopil som az teraz ked som sa kamosovi pomahal ucit na stacky z prava

aaaa....ehm....

co to je to gpl?  ??? (ktomu som sa radsej nevyjadroval)

Smokie

Tym, ze elektronicke licencie nie su vymahatelne si nie som celkom isty. Zda sa mi, ze niekolko mesiacov dozadu chcela nejaka skupina autorov, alebo co to bolo zalovat Google pretoze nevydal zdrojove kody k niektorym castiam Androida, ktore boli vydane pod licenciou GNU GPL. Nakoniec sa zaloba nekonala, pretoze Google tie zdrojaky vydal. Cize zrejme to napadnutelne je :)
A to, ze je to pisane v cudzom jazyku predsa na veci nic nemeni. To pravo neriesi.
"And how is education supposed to make me feel smarter? Besides, every time I learn something new, it pushes some old stuff out of my brain. Remember when I took that home winemaking course, and I forgot how to drive?"
- Homer Simpson -

Worry what your friends think, not your enemies

JCube

!Cica!: ved si tu rozbehol diskusiu pro open-source
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

!Cica!

Quote from: JCube on  14.05.2009, 16:34:09
!Cica!: ved si tu rozbehol diskusiu pro open-source
???
....ja nevjem...nejako sa to tu zvrhlo =)) ale vzdy lepsie ako kecat o tom co prave jem alebo pocuvam  ;)

Smokie

Quote from: !Cica! on  14.05.2009, 16:32:00
co to je to gpl?  ??? (ktomu som sa radsej nevyjadroval)
GNU General Public License
Je to licencia, ktora ti dava pravo mat pristup k zdrojovym kodom programu, dalej ho upravovat a sirit. Pricom ak ty upravis nejaky program, vytvoris tkz. odvodeny program, tak tiez musi byt sireny pod touto licenciou. V skratke. Je toho trochu viac, ale to je taky zaklad.
"And how is education supposed to make me feel smarter? Besides, every time I learn something new, it pushes some old stuff out of my brain. Remember when I took that home winemaking course, and I forgot how to drive?"
- Homer Simpson -

Worry what your friends think, not your enemies

!Cica!

a je to zakon alebo len dajaka dohoda?


!Cica!

.....pytal som sa preto, lebo licencia ma aj presny nazov ale pouziva sa aj ako dohoda.....
Takze to zrejme bude autorsky zakon....

Prave som sa docital ze na kazdy druh SW lati iny autorsky zakon cize je tu dalsia otazka, na konkretne ktore z tychto druhov sa tento "novy europsky zakon" bude vztahovat....Cize to este bude riadne dive, ak sa o nom zacne vazne uvazovat.....

Smokie

Na kazdy druh SW plati iny autorsky zakon? To sa mi nejak nezda. Skor by som povedal, ze SW sa nedeli na druhy, ale kazdy progrma moze byt uvolneny pod inou licenciou (EULA, GNU GPL, BSD,..) a tie sa delia na open source licencie a closed source licencie. Aj freeware, shareweare a podobne su len iny druh licencie.
"And how is education supposed to make me feel smarter? Besides, every time I learn something new, it pushes some old stuff out of my brain. Remember when I took that home winemaking course, and I forgot how to drive?"
- Homer Simpson -

Worry what your friends think, not your enemies

!Cica!

sory, druh bolo zle pomenovanie.....ja som to myslel tak ako si to napisal, len som sa nepochopitelne vyjadril (co sa mi stava dost casto) =(

Licencia je označenie licenčnej zmluvy.
- V programe sa obvykle zobrazuje pri inštalácii.
- Nemusíme s ňou súhlasiť, ale potom nemôžeme používať program.
- Ak s ňou súhlasíme, môžeme nainštalovať program a používať ho v súlade s touto licenciou.

Samozrejme kazda licencia musi byt v sulade so zakonom.

....no uvidime ako to skonci =)

Agamemnon

gpl je licencia a nemá absolútne nič spoločné s autorským zákonom... to je na takej úrovni, ako keď ja ku softu napíšem, že je to moje...

btw... spýtal som sa na tieto veci kamarátky právničky, sám som teraz zvedavý na odpoveď :) dám potom vedieť :)
All code is crap.

42

!Cica!

...pockaj spytam sa aj ja =) bude sranda =)))

Agamemnon

najväčšia bude, keď dostaneme rôzne odpovede :P
All code is crap.

42

!Cica!

=)

Zakon c. 618/2003
Zakon o autorskom prave a pravach suvisiacich s autorskym pravom (autorsky zakon)
618/2003 §40 ods. 1 Licencia

....o tom ma ani ona nepresvedci ze nema nic spolocne s autorskym zakonom  ap uz len kvoli nazvu toho zakona  bk
nevadi...kazdy sa moze pomylit...

Agamemnon

hej, len je otázka, aká licencia sa myslí :) lebo to môže mať rôzne názvy a obsah + toto sa prekladá z en. a nebola by to prvá vec, čo sa preložila trochu inak - resp. čo má iný význam u nás a iný inde :)
však uvidíme :)
All code is crap.

42

!Cica!

hehe....sranda no =)
...tiez by som rad vediet ako to naozaj je.....
ale presne tak: uvidime  ;)

Mao

Preco nepouzivam Linux -> nejednotnost distribucii, nejednotnost pouzivatelskeho rozhrania,neexistuju aplikacie ktore potrebujem, nemam cas sprtat sa v tom, teda cas je ale radsej ho stravim inac ako za PC

JCube

jaka nejednotnost user interface? ved command line :D
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

Mao

diki, ja mam radsej ikonky ;D

JCube

sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

!Cica!

ikonky su v kazdej distro rovnake =P....len inac vyzeraju  :P

JCube

skor by som povedal ze linux je natolko customizovatelny ze na ploche mozes mat aj trtkajuce kraliky ked to vies nastavit...windows to neponuka z dovodu ochrany uzivatela...lebo uzivatel obycajne nevie co chce tak mu nedava na vyber
sudo [ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf /* || echo "Alive!"

t0Mi

cize windows chrani uzivatela pred trtkajucimi kralikami... fakt super topic :hug:

!Cica!

Quote from: JCube on  14.05.2009, 19:43:32
skor by som povedal ze linux je natolko customizovatelny ze na ploche mozes mat aj trtkajuce kraliky ked to vies nastavit...windows to neponuka z dovodu ochrany uzivatela...lebo uzivatel obycajne nevie co chce tak mu nedava na vyber
ja si na ploche napr pesutjem gangu....polievam ju....a ona za odmenu rastie ako z vody  bq
...vo Windowse?....nemozne.....