• Welcome to TUKE FĂ“RUM - FĂłrum pre študentov Technickej Univerzity v Košiciach.
 

Databázové systémy

Started by AnvilOfFury, 07.02.2011, 23:54:46

« predchádzajúce - ďaląie »

yvory


Shwollo

Stiahni si sql developer - nakreslis databazu a este ti aj vygeneruje kod. Ale druha moznost je powedesigner
nepíšte mi SS - radšej mi píšte mail. (tá obálka pod mojim avatarom :)))

yvory

Quote from: Shwollo on  04.05.2011, 06:18:06
Stiahni si sql developer - nakreslis databazu a este ti aj vygeneruje kod. Ale druha moznost je powedesigner
hej mam pavrdizajnera len sa s nim este musim zoznamit :)

mantak

nevie niekto ako v powerdesigneri zrobim logicku schemu? bo dajak sa mi podarilo fyzicku ale nwm jak dalej na logicku

yvory

#354
Quote from: mantak on  04.05.2011, 16:42:13
nevie niekto ako v powerdesigneri zrobim logicku schemu? bo dajak sa mi podarilo fyzicku ale nwm jak dalej na logicku
tools->generate conceptual data model
asi iba z fyzickej to urobi teda musis ju mat otvorenu v PD

majod

neviete niekto poradit co to moze znamenat ked mam v zadani
Navrhnite a vytvorte optimálnu databázovú schému, kde budú platiť všetky integritné obmedzenia a nasledovné pravidlá:
zostatok_na_ucte je zaokrĂşhlenĂ˝ na dve desatinne miesta a vypoÄŤĂ­tavanĂ˝ zo zostatku a transakcie

ma to byt nejaky specialny check pri vytvarani tabulky, alebo to tak len budem robit pri inserte?
vdaka

ppeess

Quote from: majod on  04.05.2011, 22:30:54
neviete niekto poradit co to moze znamenat ked mam v zadani
Navrhnite a vytvorte optimálnu databázovú schému, kde budú platiť všetky integritné obmedzenia a nasledovné pravidlá:
zostatok_na_ucte je zaokrĂşhlenĂ˝ na dve desatinne miesta a vypoÄŤĂ­tavanĂ˝ zo zostatku a transakcie

ma to byt nejaky specialny check pri vytvarani tabulky, alebo to tak len budem robit pri inserte?
vdaka
Toto by malo byt asi cez triger.....

Eriik

nemá niekto zadanie sklad2 ? potreboval by som sa poradiť

majod

Quote from: ppeess on  05.05.2011, 00:54:27
Quote from: majod on  04.05.2011, 22:30:54
neviete niekto poradit co to moze znamenat ked mam v zadani
Navrhnite a vytvorte optimálnu databázovú schému, kde budú platiť všetky integritné obmedzenia a nasledovné pravidlá:
zostatok_na_ucte je zaokrĂşhlenĂ˝ na dve desatinne miesta a vypoÄŤĂ­tavanĂ˝ zo zostatku a transakcie

ma to byt nejaky specialny check pri vytvarani tabulky, alebo to tak len budem robit pri inserte?
vdaka
Toto by malo byt asi cez triger.....

vdaka za tip, skusim

laktibrada

neviete ci este stale plati, ze aj zo skusky musime mat viac ako 50 percent ?

Robokop

Quote from: laktibrada on  07.05.2011, 22:13:34
neviete ci este stale plati, ze aj zo skusky musime mat viac ako 50 percent ?
jj plati.....

ricco102831

otazocka do pleeena :)

v zadani banka 1:

zostatok_na_ucte je implicitne 0, ale po prvej transakcii musí byť väčší ako 0

ucty a transakcie su osobitne tabulky

aky check mam dat do tabulky ucty aby to splnalo podmienku?...neviem si dat rady :/

antil kiprest

prosim vas ludia :)
Pomocou samostatných číselníkov realizujte typ množstva tovaru a povolené hodnoty sú uvedené v tabuľke: ks, m2, l, kg,
h.


poradte mi pls, co mam pod tymto rozumiet.. co su tie ciselniky ??
bravčové krídielka a náhradu sóje poprosím!!

AnvilOfFury

Quote from: antil kiprest on  08.05.2011, 14:28:00
prosim vas ludia :)
Pomocou samostatných číselníkov realizujte typ množstva tovaru a povolené hodnoty sú uvedené v tabuľke: ks, m2, l, kg,
h.


poradte mi pls, co mam pod tymto rozumiet.. co su tie ciselniky ??

ID | typ
--------
1  | ks
2  | m2
3  | l
4  | kg

Budes sa odkazovat na takuto nejaku tabulku z miesta, kde mas mat hodnoty typ mnozstva.
Keep information to yourself - Knowledge is power. Think job security. Never provide documentation.
Use Real Tools - No "fancy-pancy" IDEs. Real developers only use vi.
Compiled = Ship It - User acceptance testing is an absolute waste of time.

antil kiprest

Quote from: AnvilOfFury on  08.05.2011, 17:37:43
Quote from: antil kiprest on  08.05.2011, 14:28:00
prosim vas ludia :)
Pomocou samostatných číselníkov realizujte typ množstva tovaru a povolené hodnoty sú uvedené v tabuľke: ks, m2, l, kg,
h.


poradte mi pls, co mam pod tymto rozumiet.. co su tie ciselniky ??

ID | typ
--------
1  | ks
2  | m2
3  | l
4  | kg

Budes sa odkazovat na takuto nejaku tabulku z miesta, kde mas mat hodnoty typ mnozstva.

vdak !  :thumbsup:
bravčové krídielka a náhradu sóje poprosím!!

yvory

vedel by tu niekto hodit ako ma vyzerat relacna algebra aj s vnutornym selectom?

smelyzajo

nema niekto zadanie skola 7 chcem sa opytat par veci???

sulo

Mám zadanie sklad1 a je tam napísané:
"hodnoty atribútu nazov_tovaru budú nadobúdať iba hodnoty, ktoré sú uvedené v nenormalizovanej forme, použite skrátený zápis".

Názvy tovaru sú napr.: rezivo smrek, rezivo buk, doska javor,... (je ich asi tak 10, väčšinou sa 2-3x opakujú).

To znamená, že nazov_tovaru budú hodnoty: 'rs', 'rb', 'dj', ... a použijem CHECK(nazov_tovaru IN ('rs', 'rb', 'dj', ...))?

Celé názvy, ako napr. 'rezivo smrek', nebudú v databáze nikde uložené? A čo ak do skladu pribudne nový druh tovaru? (Bude sa musieť meniť podmienka CHECK.) Nie je to trochu nevhodné riešenie?

AnvilOfFury

Quote from: sulo on  08.05.2011, 20:42:31
Mám zadanie sklad1 a je tam napísané:
"hodnoty atribútu nazov_tovaru budú nadobúdať iba hodnoty, ktoré sú uvedené v nenormalizovanej forme, použite skrátený zápis".

Názvy tovaru sú napr.: rezivo smrek, rezivo buk, doska javor,... (je ich asi tak 10, väčšinou sa 2-3x opakujú).

To znamená, že nazov_tovaru budú hodnoty: 'rs', 'rb', 'dj', ... a použijem CHECK(nazov_tovaru IN ('rs', 'rb', 'dj', ...))?

Celé názvy, ako napr. 'rezivo smrek', nebudú v databáze nikde uložené? A čo ak do skladu pribudne nový druh tovaru? (Bude sa musieť meniť podmienka CHECK.) Nie je to trochu nevhodné riešenie?

Čiselník. Viď vyššie. Tým dosiahneš to že do tabuľky dáš iba korektné údaje a žiaden check ti netreba.
Keep information to yourself - Knowledge is power. Think job security. Never provide documentation.
Use Real Tools - No "fancy-pancy" IDEs. Real developers only use vi.
Compiled = Ship It - User acceptance testing is an absolute waste of time.

sulo

#369
Presne tak som to aj chcel riešiť, ale v zadaní je napísané: "použite skrátený zápis". Tým "skrátený zápis" asi myslia spomínané 'rs', 'rb',...

Takže ho mám použiť miesto číselného ID?
id | nazov_tovaru
rs | rezivo smrek
rb | rezivo buk

antil kiprest

este k tym master-detail pohÄľadom.. to ide o tie pohlady create view blabla , alebo staci spravit selecty ?
bravčové krídielka a náhradu sóje poprosím!!

ursus

create view MOJPOHLAD as
select lol
from wut

a potom select * from MOJPOHLAD (..proste ti to "ulozi" selekt, aby si ho nemusel pisat furt znova)
So this router walks into the doctor's office...
- Doctor, it hurts when IP.

antil kiprest

Quote from: ursus on  08.05.2011, 21:29:40
create view MOJPOHLAD as
select lol
from wut

a potom select * from MOJPOHLAD (..proste ti to "ulozi" selekt, aby si ho nemusel pisat furt znova)

mmmm ta to je dabelske !   :metal: diks
bravčové krídielka a náhradu sóje poprosím!!

yvory

Quote from: yvory on  08.05.2011, 18:38:32
vedel by tu niekto hodit ako ma vyzerat relacna algebra aj s vnutornym selectom?

toto nikto nevie?  ???

antil kiprest

Quote from: yvory on  08.05.2011, 22:19:13
Quote from: yvory on  08.05.2011, 18:38:32
vedel by tu niekto hodit ako ma vyzerat relacna algebra aj s vnutornym selectom?

toto nikto nevie?  ???

bohuzial nam to velmi nebolo vysvetlene na cvikach...


hm, co s tymto V databáze musí byť kontrola správnych označení faktúr pomocou masky: FAK<číslo objednávky>?

skusal som nieco ako CHECK( fak_id LIKE ( "FAK[0123456789]0123456789]" ))  v roznych obmenach, ale nepomaha nic.. neviete niekto ???
bravčové krídielka a náhradu sóje poprosím!!